O nás

Něco málo o nás Rybníkářích
Hudebně-divadelní skupina RYBNÍKÁŘI se pod tímto názvem poprvé objevila v roce 1988 na oblastním kole Porty a od té doby hraje nepřetržitě více než 30 let. Od začátku se zaměřuje převážně na vlastní tvorbu ovlivněnou trampskou, swingovou, folkovou a country písní. Rybníkáři se 6x probojovali do národního finále Porty, poprvé v roce 1993. Rybníkáři hrají na koncertech, hudebních a divadelních festivalech, nejen muziku, ale i pohádky pro děti. Pořádají i vlastní hudební a divadelní pořady a festivaly. Za zmínku určitě stojí 17 ročníků festivalu „Jihočeské zpívání“ v Trocnově, populární letní festival pro děti „Pohádkový Chlum u Třeboně“ pořádaný od roku 2001 i pět ročníků „Vodnického Splavu“ na Slezské Hartě. Od roku 2003 pořádají Ryníkáři také pravidelné měsíční klubové večery „Klub Nanečisto“ v Lišově.

Pořad o nás, Hudebně-divadelní skupině RYBNÍKÁŘI, pro potěchu oka i ucha :o) a třeba námět kam se za námi v létě podívat :o). Pro JČ1 – Televize jižní Čechy

Mediální reportáže z naších akcí, aneb NAPSALI A NATOČILI O NÁS :
Rybníkáři ve STUDIU KAMARÁD – 1.část Rybníkáři ve STUDIU KAMARÁD – 2.část
Rybníkáři v přímém přenosu Českého rozhlasu z výlovu rybníka Rožmberk říjen 2016

Vodnický splav – Reportáže najdete na ČT24 nebo v Deníku nebo také v iDnes . Reportáž TV Polar z Vodnického Splavu naleznete ZDE
Další televizní reportáže z akcí skupiny Rybníkáři: TV Nova, ČT/začátek–16.minuta reportáže/. Rybníkáři potěšili děti v havířovské nemocnici
Rybníkáři na festivalu MINITEÁTRO Jiřího Tibitanzla
Rybníkáři jako čertovská kapela – Mikulášská nadílka v Českém Krumlově
Dále si můžete poslechnout naše hostování v Českém rozhlase Ostrava v magazínu KOKTEJL červenec 2011 kde hostovali Rybníkáři a KOKTEJL červenec 2012.
Rybníkáři v Českém Rozhlase České Budějovice – Folková jíška

Tradiční Živý Betlém v Českém Krumlově – Betlémskou kapelu řídí Jirka Krška Kolumbus
Rybníkáři v přenosu Českého rozhlasu z výlovu rybníka Rožmberk 10.10.2015
/část 3./

Rybníkáři a divadlo – Tak se z naší skupiny stala vodnická kapela. Jak to všechno bylo? V roce 2000 jsme byli s Rybníkářema přizváni na vodnické setkání – Čochtanova Třeboň. Připravili jsme se pečlivě, sehnali kostýmy – kde jinde než v sekáči, obarvili se zelenou, vypůjčenou divadelní barvou a byla na světě vodnická kapela. Problém byl jeden – sehnat písničky o vodě a vodnících, ale nakonec se nějaké sešly. Mimochodem, kdyby jste někdo znal a naučil nás novou písničku o vodě či vodnících, máte u mě, no co jiného než velkou zelenou, ale to jsem odbočil. V Třeboni jsme se dali dohromady s Jirkou Tibitanzlem a jeho divadlem pro děti KRUH z Havířova a tak pomalu přes celou republiku začala spolupráce. Zanedlouho na to se zrodila společná VODNICKÁ POHÁDKA – pohádka z pokladnice jihočeských pohádek z cyklu Pohádky ze starého mlýna aneb kterak se vodníci, čerti i mlynářský krajánek pokoušeli o napravení nehodné mlynářky. Po odchodu Jirky Tibitanzla do hereckého nebe už nezbývalo nic jiného než stvořit nové a to čistě rybníkářské pohádky. A tak postupně vznikla pohádka VODNICKÁ ŠKOLA a VODNICKÉ VYPRÁVĚNÍ a připravujeme další. Tyto pohádky ale můžete shlédnout pouze několik týdnů v roce, kdy projíždíme české a moravské kraje a snažíme se získat si na svou stranu dětské diváky a co Vám budu povídat, ti Vám hned tak něco neodpustí, ale jsou to zkušenosti k nezaplacení. Vodníky můžete ještě vidět a slyšet na jiných setkáních, kde zpíváme pro dětské publikum písničky podle kramářského vzoru, hrajeme pohádky a karnevaly pro děti. Aby toho nebylo málo, vymysleli jsme si festival pohádek a muziky Pohádkový Chlum a setkání Vodnický Splav na Slezské Hartě, na které vás srdečně zveme. A kolik nás je? Vlastně všichni, co se za poslední léta v Rybníkářích vystřídali a naše vodnická parta se ještě rozšířila o spoustu vodníků z Čech, Moravy a Slezska.

Nyní trocha historie a jak to tedy všechno začalo? Někdy v létě roku 1985 se v Třeboni sešli dva kamarádi z gymplu, kteří chtěli „něco udělat“, a tímto vznikl rybníkářský pradědeček (nebo tatínek?). Po mnoha a mnoha debatách dostal jméno PLONÍK. Tahle rostlinka střídavě rostla a vadla, jak to chodí, celé tři roky, až do maturit. Hrálo se po řekách, vandrech, hospodách, třeboňských internátech, oblastních kolech Porty, na mateřském gymnáziu, zkrátka všude. Jak nám tenkrát radil Žalman. A už od samého začátku jsme tvrdošíjně lepili a hráli vlastní songy, včetně otextování nejžhavějších hitparádových fláků. Byla s tím spousta srandy a byla to krásná ušatá léta.
Nevím už, jak se podařilo zařídit, že po rozprchnutí se na další studia nezašel Ploník na úbytě. Asi to bylo tím, že vždycky alespoň Jirka, zvaný Kolumbus, měl snahu v tom „něčem“ pokračovat. A když pak jednu chvíli kapela už vlastně nebyla, začal hrát sólo jako písničkář. O něco později nás nakonec dal znovu dohromady – to už jsme byli ale Rybníkáři. Nějakým samospádem, či co, jsme přece jen hráli po troškách líp a líp, až jsme najednou seděli v autech (Jirka, Hanka, Vláďa, Radim a Milan), mířících na finále Porty ´93 do Brna. Tak se po 8 letech splnil nesmělý sen těch dvou kamarádů. Co bude dál? Inu – hrajeme. Mudrujeme, jak hrát líp, a někdy to vyjde a občas to trochu bolí. Ono Rybníkáři, to je ještě spousta dalších lidiček, co s námi zpívají, pijí, bdí u ohňů a jezdí všude možně. Bez nich bychom to nebyli my. Proto díky všem, úplně všem Rybníkářům (nejvíce možná našemu muzikantskýmu „tátovi“ Láďovi Nerudů), a ahoj všem kamarádům současným i budoucím. Tento článek o začátku kapely sepsal jako úvodník pro Zpěvník Rybníkářů Milan Zíka Bruš v roce 1993
A jak to pak pokračovalo?
RYBNÍKÁŘI – Jihočeská hudebně-divadelní skupina Rybníkáři hraje převážně trampskou písničku ovlivněnou folkem, swingem, country, ale i spoustou jiných hudebních stylů. Její základ byl položen v létě 1985 na třeboňském gymnáziu pod názvem Ploník a po ukončení studií byla kapela přejmenována na Rybníkáře. Ve chvílích, kdy skupina nevystupovala, začal hrát Jirka Krška sám jako písničkář, ten byl v té době také autorem většiny skladeb. Rybníkáři se poprvé probojovali do finále Porty v roce 1993, poté ještě v letech 94, 95, 2003, 2004, 2005. V roce 2004 postoupili také do finále Trampské Porty v Ústí nad Labem.
Aktivity Rybníkářů jsou pestré, vystupují v klubech, na festivalech, dělají samostatné koncerty a literární pásma s písničkou. Od roku 2003 pořádají každou třetí středu v měsíci od září do června samostatné klubové večery pod názvem „Klub Nanečisto“ v KD Lišov, kde si každý měsíc zvou své hudební hosty. No a aby toho nebylo málo, od roku 1995 do roku 2012 pořádají svůj vlastní pohodový festival s názvem Jihočeské zpívání v Trocnově u Českých Budějovic. Kromě autorských písniček se Rybníkáři věnují také pohádkám, pořadům pro děti a můžete je spatřit jako vodnickou nebo pirátskou kapelu, nebo třeba kapelu klaunů. Právě pořady pro děti a pohádky přivedly Jirku Kršku k tomu udělat kombinaci hudebního festivalu s divadelním, a tak vznikl festival Pohádkový Chlum. Jedná se o týden s vodníky plný pohádek a muziky, který probíhá od roku 2001 vždy poslední týden v červenci v Chlumu u Třeboně a v okolních kempech a od roku 2011 do 2015 jste mohli ještě vodníky spatřit v okolí vodní nádrže Slezská Harta na Bruntálsku.

Rybníkáři v létě 2022 na snímku zleva: Ivan Studený, Věrka Studená, Madlenka Markéta Kršková, Jirka Krška Kolumbus

 

 ryb-trebon
Rybníkáři v létě 1993 na snímku zleva: Láďa Neruda, Radim Adam, Hanka Poláková, Jirka Krška Kolumbus, Milan Zíka Bruš

 

Doporučujeme:
www.krska.eu Stránky muzikanta, fotograga Jiřího Kršky
www.rybnikari.cz Stránky hudební skupiny RYBNÍKÁŘI
www.dalekohled.eu Prodejna optických přístrojů DALEKOHLEDY a OUTDOOR
www.dalekohledy.com Prodejna optických přístrojů DALEKOHLEDY a MIKROSKOPY
www.staj-pohoda.cz Stránky jezdecké stáje Věrky a Ivana Studených
www.dalekohledyoutdoor.cz Prodejna optických přístrojů DALEKOHLEDY a OUTDOOR